Representatives

Representatives

Overview

The core of the UJC consists of 27 Representatives elected from the 13 undergraduate and graduate schools of the University for one-year terms beginning April 1. Each school elects two Representatives, except for the College of Arts and Sciences which elects three. Representatives serve as judges during UJC trials and are responsible for Committee policy and procedure.

An autonomous subcommittee of the UJC, the First Year Judiciary Committee (FYJC) hears all cases of alleged offenses by first year students in the first year living areas. Its procedures and jurisdiction closely mirror that of its parent body, the UJC. The FYJC consists of 12 FYJC Representatives chosen from among the first year class. The committee is an excellent way for first year students to become involved in the University community, to take an active role in the judicial system, and to experience student self-governance first-hand.

UJC Representatives

Representatives_2021_c
Representatives Email
School of Architecture  
Jackson Key     [email protected]

Natalie Zuppas

[email protected]
   
College of Arts & Sciences  
Lauren Kim [email protected]
Nabeel Raza [email protected]
Peyton Hamlett [email protected]
   
Graduate School of Arts & Sciences  
Viranga Wimalasiri [email protected]
Kylor Kerns [email protected]
   
School of Education and Human Development  
Alex Fernández-Pons [email protected]
Sidney Matlock [email protected]
   
Darden Graduate School of Business Administration  
Emmett Mercer [email protected]
Jing Xu [email protected]
   
School of Engineering and Applied Science  
Gustavo Moreira [email protected]
Austin Amacher [email protected]
   
School of Law  
Sarah Guinee [email protected]
Casey Schmidt [email protected]
   
McIntire School of Commerce  
Max Nardi [email protected]
Kathryn Stadler [email protected]
   
School of Medicine  
Yi-Ting Liu [email protected]
Jacob Britton [email protected]
   
School of Nursing  
Joria Le [email protected]
Hallie Rubenstein [email protected]
   
Batten School of Leadership and Public Policy  
Daniel Stockmal [email protected]
Mila Ho [email protected]
   
School of Continuing and Professional Studies  
Jesse Zmick [email protected]

Michael Baron

[email protected]
   
School of Data Science  
Clarissa Jolley [email protected]

Michael Henry

[email protected]


FYJC Representatives

fyjc_pool_2021.jpg
Title Name Email
FYJC Representative Adnan Rahimzai [email protected]
FYJC Vice Chair Alex Sudmann [email protected]
FYJC Representative Anna Prillaman [email protected]
FYJC Representative Ava Hollis [email protected]
FYJC Representative James Edwards [email protected]
FYJC Representative Kishan Kalaria [email protected]
FYJC Chair Lisa Kopelnik [email protected]
FYJC Representative Madeline Barber [email protected]
FYJC Representative Nathan Onibudo [email protected]
FYJC Representative Owen Selden [email protected]
FYJC Representative Rachel Bohannon [email protected]
FYJC Representative Saumya Sharma [email protected]